ISSN 1300-7157 Main Page | Contact      

Volume : 26  Issue : 1  Year: 2020

EPILEPSY ACCORDING TO THE CHRISTIAN, JEWISH AND ISLAMIC RELIGIONS: AN OVERVIEW [Epilepsi]
Epilepsi. 1995; 1(1): 38-41

EPILEPSY ACCORDING TO THE CHRISTIAN, JEWISH AND ISLAMIC RELIGIONS: AN OVERVIEW

Anna Vanzan PALADIN1
International School of Neurological Sciences S.Servolo (Venice), S.Croce Venice, Italy

Popular beliefs and magic religious interpretations have been crucial in shaping our attitudes, prejudices and stereotypes about epilepsy. This paper identifies the way in which the Christian, Jewish and Islamic religions have approached epilepsy and outlines the concepts about this disease within these three main religions of the Western world. In conclusion, the paper stresses the fact that in the religious traditions examined the notion of epilepsy has always shifted from natural phenomenology to the transcendental world. Epilepsy has never been considered an ordinary sickness, but rather, a condition determined by the presence of supernatural causes; whether these causes were of demoniac or celestial origin depends on the cultural, philosophical and anthropological basis of each religion. However, it is clear that there is still confusion between scientific data and stereotypes regarding epilepsy.

Keywords: EPILEPSY, RELIGION


HRİSTİYAN, YAHUDİ VE İSLAM DİNLERİNE GÖRE EPİLEPSİ: GENEL BAKIŞ

Anna Vanzan PALADIN1
International School of Neurological Sciences S.Servolo (Venice), S.Croce Venice, Italy

Epilepsi konusunda eğilimlerimizi, ön yargılarımızı ve sterotipilerimizi şekillendirmede toplumsal inanışlar ve dini yorumlar çok önemli rol oynarlar. Bu yazıda üç büyük din olan Hıristiyan, Yahudi ve İslam dinlerinin epilepsiye yaklaşımı ve hastalıkla ilgili kavramları nasıl belirledikleri açıklanmıştır. Sonuç olarak, bu yazıda dini geleneklerin epilepsi kavramını sorgularken daima doğal fenomenolojiden, fizik ötesi dünyaya kaydığı gerçeği vurgulanmıştır. Epilepsi hiçbir zaman sıradan bir hastalık gibi ele alınmamış, aksine dinlerin doğaüstü kültürel, filozofik ve antropolojik temellerine göre değişen kötü veya iyi ruhların varlığı ile nedenleri belirlenen bir durum olmuştur. Ancak, hala epilepsi konusunda bilimsel veriler ve sterotipiler arasında bir netlik oluşamadığı açıktır.

Anahtar Kelimeler: EPİLEPSİ, DİN


Anna Vanzan PALADIN. EPILEPSY ACCORDING TO THE CHRISTIAN, JEWISH AND ISLAMIC RELIGIONS: AN OVERVIEW. Epilepsi. 1995; 1(1): 38-41


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share


Similar articles
PubMed
Google Scholar
Quick Search

 


Copyright © 2020 All rights of this site belong to the Turkish Epilepsy Association .
 
LookUs & Online Makale